Text Size

Kuran ve Bilim

Samanyolu Galaksisi Allah’ın Uzaydaki Görkemli Yaratışına Bir Örnektir

Pek çok insan, havanın açık olduğu bir yaz gecesinde, gökyüzünü seyretmiş ve yıldızlarla dolu alacakaranlığın büyüklüğü hakkında düşünmüştür. Evrenin büyüklüğü hakkında ise birbirinden farklı pek çok teori ortaya atılmıştır. İnsan aklının alamayacağı büyüklükteki uzay boşluğu ve bu boşluğu dolduran, galaksiler, milyarlarca gök cismi ve bu gök cisimleri arasındaki kusursuz denge Allah’ın sonsuz gücünün delillerindendir. Rabbimiz’in yüceliğini daha da iyi takdir edebilmek için, içinde Dünyamız’ın da yer aldığı Samanyolu galaksisini incelemek faydalı olacaktır.

Devamını Oku...

Dev Yıldız Patlamaları: Süpernovalar

Süpernova deyimi, astronomlar tarafından bir yıldızın patlayarak dağılmasını isimlendirmek için kullanılır. Dev bir yıldız, korkunç bir patlama ile kendisini yok eder ve içindeki madde de yine korkunç bir hızla uzayın dört bir yanına dağılır. Bu patlama sırasında yayılan ışık, yıldızın normal ışımasından binlerce kat daha kuvvetlidir.

Devamını Oku...

Koltuğunuzdan Kalkmadan Dünya Turu Yapabilirsiniz...

Bizim adına "madde" dediğimiz her şey, aslında beynimizde izlediğimiz algılardan ibarettir. Yaşadığımız dünyaya ait algılarımızı oluşturan her türlü niteliği, her özelliği ve bildiğimiz herşeyi ise duyu organlarımız aracılığıyla öğreniriz. Duyu organlarımız aracılığı ile bize ulaşan bilgiler, bir dizi işlem sonucunda elektrik sinyallerine dönüşür ve bu sinyaller beynimizin ilgili noktalarında yorumlanır.

Devamını Oku...

Evren MucizesiBilim adamları tarafından “kozmik bomba” olarak adlandırılan meteorlar, saniyede ortalama 40 kilometre hızla Dünya’ya yönelmelerine rağmen neden Dünya’nın yüzeyi de Ay yüzeyi gibi kraterlerle kaplı değildir?

İstatistiklere göre yılda ortalama 50.000 meteor dünya atmosferine giriş yaparken, nasıl olur da canlı yaşamı bu meteor yağmurundan etkilenmez?

Dinozor soyunun 65 milyon yıl önce aniden yok olmasının meteorlarla bir ilgisi var mıdır?

Devamını Oku...

Güneş Sistemindeki Mucizevi Dengeler

Samanyolu Galaksisi spiral şeklinde bir yapıya sahiptir. Spiral galaksilerdeki yıldızlar ve gök cisimleri, şişkin yuvarlak bir merkezi ve bu merkezden dışarı doğru aynı düzlemde ve aynı açıda kıvrılan kolları oluşturacak biçimde konumlanmışlardır. Merkezden çıkan bu spiral kolların arasında kalan uzay boşluğunda da bazı yıldız sistemleri bulunur. Fakat bunların sayısı yok denecek kadar azdır. İşte bizim Güneş Sistemimiz bu spiral kolların arasında yer alan ender yıldız sistemlerinden biridir. Ayette şöyle buyrulur:

Devamını Oku...

Kuran Bilime Yol Gösterir

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Al-i İmran Suresi, 191)

Allah Kuran'da insanları, göklerin, yerin, dağların, yıldızların, bitkilerin, tohumların, hayvanların, gece ile gündüzün meydana gelişinin, insanın kendi doğumunun, yağmurun ve yaratılmış daha birçok varlığın üzerinde düşünmeye ve bu varlıkları incelemeye çağırmaktadır. Bunları inceleyen insan ise tüm varlıklarda Allah'ın yaratış sanatını görecek, böylece kendisini ve tüm evreni yoktan yaratan Rabbimizi tanıyabilecektir.

Devamını Oku...

İslam Bilim ve Teknolojiye Nasıl Yön Verdi?

Otomatik kapılar, kuyulardan motorsuz su çeken aygıtlar, demir, kalay ve kurşun gibi metallerin hassas belirlenmiş yoğunlukları, zamanın göreceliği, otomatik kontrol sistemleri... Bunların hiçbiri, içinde bulunduğumuz yüzyılın keşifleri değildir; bunlar, 6–7 yüzyıl öncesine ait buluşlardır.

Devamını Oku...

Kuran Bilimi Teşvik Eder

Evreni ve içindeki varlıkları incelemenin ve Allah'ın yaratma sanatını keşfederek insanlığa açıklamanın yolu "bilim"dir. Kuran, bilimi Allah'ın yaratışındaki detaylara ulaşmada bir yol olarak görür ve bilimi teşvik eder. Allah inancı bilim adamlarına büyük bir şevk ve heyecan kazandırır Evreni ve içindeki varlıkları incelemenin ve Allah'ın yaratma sanatını keşfederek insanlığa açıklamanın yolu "bilim"dir.

Devamını Oku...

More Articles...

Page 1 of 2

Start
Prev
1

Belgesel Filmler

Kuran mucizeleri 1 Allah'ın teknoloji rahmeti İnsanın yaratılışı 180 Belgesel Film Ücretsiz İzleyebilirsiniz

Doğadaki Tasarım

Helikopterin İlham Kaynağı Yusufcuk

Yusufçuklar kanatlarını kendi üzerlerine katlayamaz. Ayrıca uçma kaslarının kanatları hareket ettirme şekli diğer böceklerinkinden farklıdır. Sırf bu özellikleri nedeniyle evrimciler yusufçukların "ilkel böcekler" olduğunu iddia ederler.

Böceklerin Uçuşundaki Tasarım Mucizesi

Uçmadan bahsedildiğinde aklımıza çoğu zaman kuşlar gelir. Oysa yeryüzünde uçan canlılar sadece kuşlar değildir. Birçok böcek türü kuşlarınkinden de üstün uçuş becerilerine sahiptir. Kral kelebeği Kuzey Amerika'dan Orta Amerika'nın içlerine kadar uçabilir. (4) Sinekler ve yusufçuklar ise havada asılı durabilirler.

Yunusların Mükemmel Sonarı

Amerikan Donanması için kuma gömülü deniz mayınları önemli bir problem oluşturuyor. Bu tür mayınlar mevcut sonar teknolojisiyle bulunamıyor. Bu handikapı aşmak isteyen Amerikalı yetkililer yunustaki sonar tasarımını teknolojide taklit etmeye çalışıyorlar. (Sciencenow: Spotting Mines With Dolphin Sonar, 18 Ekim 1998)

Arama Kelimeleri

Kuran ve bilim, Kuran bilim, Kuran meali, Kuran bilgisi, islam, Kuran, Kuran Kuran, Yasin suresi, dualar, Kuranı kerim, Kuran dinle, Kuran oku,  bilim adamı, teknoloji ve bilim, fotosentez, peygamberler, Kuranda peygamberler, hz peygamber, hz muhammed, hayvanlar alemi, hayvanlar, kuran ahlakı, uzay bilim, uzay bilimi, evren, dua, Kuranda dua, dualar